Karanténa z pohledu seniorky. „Se sousedkou si e-mailem posíláme vtipy o koronaviru a necháváme na plotě pažitku.“

Karanténa má pro každého z nás jiný význam. Pro někoho je to čas, kdy může zapracovat na své fyzické kondici a vrátit se mezi lidi jako model/ka spodního prádla. Jiní se s vervou pustili do seriálů na Netflixu, šití roušek a jarního úklidu. Spousta z nás tráví tento bláznivý čas se svými nejbližšími. Jako studenti trpělivě vyhlížíme novinky na univerzitním webu a debatujeme o tom, zda se ještě vrátíme do učeben, jak budou vypadat naše zkoušky a kdy otevřou kavárny a knihovny. Co ale dělají naše babičky a dědečkové, kteří patří do rizikové skupiny? Jak karanténa proměnila jejich život? Měla jsem tu čest vést příjemný telefonický rozhovor s paní Kájou, která je čtrnáctinásobnou babičkou a podělila se o střípky ze svého života v karanténě.

Jak vypadá Váš den?

Ráno vstanu, zacvičím si, a po ranní hygieně se vrhnu na snídani. No, potom musí samozřejmě přijít káva! Pak se věnuju čtení, domácím pracím a venčení pejska. Po obědě si jdu lehnout a zdřímnu si tak do tří hodin odpoledne. A pak? Pak mi v televizi začínají soutěže! AZ kvíz, Kde domov můj,… Během odpoledne si také občas povídám s dcerou. To si vždycky otevřu okno, zatímco ona věší prádlo na zahradě a na bezpečnou vzdálenost si povídáme. Dodržujeme karanténu vzhledem k tomu, že zatím vše zvládám sama a ona vídala spoustu lidí v práci. A večer jdu spát. 

Zmiňovala jste četbu, co máte právě teď rozečtené?

Mám toho více, ale nejvíce čtu Českou kroniku z roku 1890, tam se dá najít spousta zajímavých věcí. Jinak také luštím křížovky a sudoku. To sudoku je skvělé na odreagování, zvlášť když je člověku občas trochu smutno, tak sudoku je perfektní pro vyplnění času. Člověk díky tomu hodí trable za hlavu a přestane přemýšlet a ptát se, co bude dál. Křížovky nejsou tak účinné, ale to sudoku je super!

Díky za tip! Teď od knížek k počítačům… Máte počítač doma? Trávíte na něm čas?

Jo, jo! Bývám často online! Píšu maily. Se sousedkami si posíláme různé vtipy, srandičky o koronaviru. Posledně jsme se domluvily a nechala jsem jí pověšenou pažitku na plotě, na vaření a ona si to pak později vzala. A dcera s vnukem mě naučili používat Skype. Tudíž už jsem i na Skypu a voláme si i s videem.

Klobouk dolů! To jste šikovná. A využíváte počítač i pro informace o koronaviru? Dostáváte se k aktuálním zprávám bez potíží? 

Ano, právě díky tomu jsem v obraze a řekla bych, že se ke mně dostávají všechny potřebné informace. A když mi něco unikne, dovím se to od dcery, zetě nebo vnuka. 

To je dobře. Na závěr se ještě zeptám, máte někoho, kdo Vám zajde na nákup? 

Ano. Dcera mi nosí nákupy a nechává je přede dveřmi. Já zase, když něco upeču nebo mi zbyde oběd, tak jí to tam taky nechám. Hezky se o mě starají.

Po skončení tohoto rozhovoru jsem přemýšlela o tom, že ne všichni mají tolik štěstí a elánu jako tato dáma. Vím, že jsou lidé, kteří jsou v této situaci sami. Nemají nikoho, kdo by je naučil pracovat s počítačem, nikoho, kdo by jim přinesl nákup anebo je o všem informoval. Jak inspirativní a svým způsobem úlevné bylo slyšet, že jsou tady stále ještě lidé, o které je postaráno a kterým je dobře.

A co s těmi ostatními? S těmi, kteří momentálně bojují s úzkostmi, strachem a samotou? Možná je něco, co můžeme udělat také my, studenti. Je spousta organizací, které hledají dobrovolníky k lidem, kteří potřebují pomoc. Máte chvíli čas, chuť, energii a pocit, že zrovna teď můžete udělat víc? Prozkoumejte své možnosti a dejte se do toho.     

Karanténa z pohledu seniorky. „Se sousedkou si e-mailem posíláme vtipy o koronaviru a necháváme na plotě pažitku.“
Reader Rating0 Votes
0
0

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110