Comic Sans – Grafiky nenáviděn, dyslektiky milován

Pokud patříte mezi lidi, kteří neví, co Comic Sans je, je vám to jedno, anebo ho dokonce máte v oblibě, jste šťastlivci. Comic Sans je totiž jeden z nejnenáviděnějších fontů v grafické komunitě. Je tomu proto, že tohle jemné, zaoblené, neformální písmo má svoji specifickou funkci. Vychází z komiksového písma, které zároveň i napodobuje, a právě jeho využití bylo původně zamýšleno pouze v digitálních komiksových bublinách (později se do typografických pravidel přidaly tištěné výjimky, jako třeba dětské knížky). Zde si již můžete odvodit onen kámen úrazu – drtivá většina negrafiků používá tento font všude, kde se dá.

Když si normální člověk projde ulici Hanáckého pluku v Olomouci, uvidí maximálně domy, obchody, lidi a tak dále. Já si z této uličky pamatuji jen ten jeden obchod s koupelnovými potřebami, který má přes celou výlohu text napsaný tímto krásným fontem (a to tenhle článek, prosím pěkně, píšu z Anglie, v době, kdy uplynul alespoň půlrok od poslední procházky touto čtvrtí). Můžete si říct: „Ale díky tomu sis tu prodejnu zapamatovala a špatná reklama je taky reklama,“ jenže spousta grafiků dokáže tímhle písmem natolik opovrhovat, že by do zmíněné prodejny z tohohle jediného důvodu ani nevkročila.

Okénko:
Vincent Connare – jméno, které za tím vším stojí. Brisko-americký fotograf a typograf, dříve pracující pro Apple a Microsoft, vymyslel Comic Sans v roce 1994. Všechno to začalo, když pracoval s beta verzí Microsoft Bob, kde obdržel digitální komiksový balíček s pejskem a textovou bublinou u něj. V bublině byl použit font Times New Roman, který však dělal problémy s rozhraním počítače. Vincent se proto rozhodl vytvořit řešení – jiný font. Pokud vás zajímá celý příběh vzniku Comic Sansu, či jste fanoušci zbytečných, ale pěkných detailů, zajděte si na stránku http://www.connare.com/whycomic.htm, odkud jsem také čerpala informace pro tento dodatek (berte na vědomí, že web byl vytvořen v roce 2003, proto vypadá tak, jak vypadá). Co ještě prozradím a co mě jakožto grafika vnitřně dosti pobavilo, je část textu z této stránky s názvem Why? Because it’s sometimes better than Times New Roman, that’s why (Connare, 2003).

Velká skupina negrafiků, která používá Comic Sans, jsou učitelé. Časopis TES (Teaching Educational Supplement) se na Twitteru zeptal učitelů, zda při výuce používají tento font (na základních školách). 44 procent dotázaných odpovědělo, že ano. Mezi nejpočetnější argumenty patřilo, že se Comic Sans lépe čte, že je lepší pro dyslektiky a že napomáhá dětem s formulováním rukopisu. Jenže je tu jeden háček s argumentem o dyslexii – existují fonty přesně navržené pro dyslektiky (Dyslexie, OpenDyslexic, …). Avšak stále je nějakým způsobem oblíbenější náš nenáviděný font. Čím to? V čem je ten rozdíl?

Na tohle téma zatím neproběhlo příliš mnoho studií, a už vůbec ne formálních či akademických. Jedna (Good Fonts for Dyslexia) nám však může pomoct pochopit, zdali tyto fonty nebo nějaké jejich specifické prvky pomáhají. Zkoumáno bylo 48 subjektů s použitím 12 různých fontů (nutno říci, že Comic Sans mezi nimi bohužel nebyl). Nejenom že studie prokázala, že jde opravdu vidět dopad písma na čitelnost u lidí s dyslexií, ale také vytyčil tři nejrazantnější proměnné, které sice příliš neovlivnily rychlost čtení, ale výrazně zkrátily čas fixace (například kurzíva dělá pravý opak). Výzkumníci také zveřejnili seznam fontů, které jsou nejvhodnější pro dyslektiky, a hádejte, tzv. dyslektický font tam nebyl ani zmíněn.

Bohužel neexistuje žádná akademická studie zahrnující i Comic Sans (Johnson, 2016), avšak stále o něm můžeme tvrdit, že je silným kandidátem pro pomoc s dyslexií, ale pokud se chceme zavděčit oběma skupinám (i grafikům) a vytvořit zlatý střed, ve studii dopadly dobře i fonty jako Helvetica (facebook) a Arial, které se používají mnohem častěji!

Fontu zdar!

 

Good Fonts for Dyslexia studie: http://dyslexiahelp.umich.edu/sites/default/files/good_fonts_for_dyslexia_study.pdf

Shrnutí Good Fonts for Dyslexia studie (Johnson, 2016):
https://creativemarket.com/blog/is-comic-sans-easier-for-dyslexic-users-to-read

TES příspěvek na twitteru:
https://twitter.com/tes/status/939952919180345344?lang=cs

TES článek o Comic Sansu a dyslexii:
https://www.tes.com/news/does-comic-sans-help-dyslexic-learners

Původ Comic Sansu:
http://www.connare.com/whycomic.htm

 

 

 

 

Reader Rating3 Votes
100

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535