Efektivní učení

Praktické rady, které užijete nejen ve zkouškovém období

Článků ohledně tipů a rad, jak se efektivně učit, jste už určitě četli spoustu. Každému studentovi vyhovují trochu odlišné podmínky i techniky, a proto žádný univerzální postup efektivního učení není. Cílem tohoto článku je shrnout co nejvíce využívaných a osvědčených technik a rad, jak se efektivně učit, především když už trochu „teče do bot“.

Kolik zbývá času?

Spousta z nás často vyhledává rady, jak se učit na poslední chvíli. Proto nikdo nechce v prvním odstavci číst, jak si má hezky naplánovat čas a dát si dostatečnou časovou rezervu. Musím vás zklamat, dostatečné vynahrazení času k učení opravdu efektivní je. Především se vám každým opakováním upevňují získané informace. Proto pokud ještě dostatek času máte a chcete si umět svůj drahocenný čas dobře naplánovat, přečtěte si náš článek o time managmentu. Pokud už tolik času na učení nemáte, zkuste si i tak vypsat na papír okruhy k učení a k nim i čas, za který se je odhadově dokážete naučit. Záleží na vás, zda vám vyhovují přesnější limity (např. 2hodiny) nebo větší časové mezery (např. za dopoledne).

Sova či skřivan?

Pro získávání vědomostí je velmi užitečné vědět, zda je člověk typ noční sovy nebo ranního skřivana. Takzvané cirkadiánní rytmy nám zajišťují střídání bdění a spánku a každý z nás je má geneticky nastavené trochu jinak. To znamená, že některým lidem vyhovuje chodit spát dříve i brzy vstávat (skřivani) nebo chodit později spát i později vstávat (sovy). Tedy pokud víte, že večer nejste schopní se nic pořádně naučit, běžte raději spát dříve a na učení si přivstaňte (a zbytečně neponocujte). Nebo naopak pokud víte, že přes den často prokrastinujete a ožíváte večer, vynahraďte si na učení právě noční hodiny nebo pozdější odpolední hodiny. Nezapomínejte však na to, že potřebujete dostatek spánku na uložení paměťových stop, které se ukládají při hlubokém spánku do dlouhodobé paměti. Hluboký spánek nastává jako 4. fáze spánku, a přitom, co se předcházející fáze ještě několikrát během noci opakují, té hluboké během noci ubývá. Proto se o svůj spánek zbytečně nepřipravujte, kvalitní spánek má blahodárné účinky nejen na naši paměť, ale i na celkovou regeneraci organismu.

Jaké jsou typy učení?

Pro začátek si zkuste uvědomit, který typ paměti máte. Kdy se opravdu dobře naučíte a ještě nějakou dobu po testu či zkoušce si informace pamatujete? Při lepší sluchové paměti potřebuje informace slyšet buď od sebe, nebo od někoho jiného. Tedy kromě chození na přednášky můžete poprosit někoho známého, aby s vámi látku zopakoval. Nebo si nahrajte, jak látku čtete nahlas, a poté si ji můžete zpětně pouštět a přitom si zase opakovat. Pokud vám čtení nahlas nepomáhá, zřejmě budete mít spíše vizuální paměť. Pak je třeba přizpůsobit vizualizaci vaší látce. Snadnější to bude samozřejmě v látce, kde se můžete učit pomocí obrázků. Pokud ale nemáte takovou možnost, to vůbec nevadí. Můžete využívat také myšlenkové mapy nebo rozstříhané kartičky s textem, které pak k sobě přiřazujete. Vyžaduje to sice trochu času navíc, ale kreativitě se meze nekladou, především v případě, kdy vám to pomůže k efektivnějšímu učení.

Pokud si rozdělíme typy učení podle intenzity, mezi ty méně efektivní techniky učení patří často opakované čtení v duchu. Je to velmi pasivní technika, při které se vám může snadno stát, že jste po půl hodině stále na té samé straně a ani nevíte, o čem jste četli. Pokud tedy nejste na čtení v duchu plně koncentrováni, zkuste jej nakombinovat alespoň ještě s nějakou jinou technikou. Stejně tak zkombinujte i čtení nahlas, jelikož samo o sobě také příliš efektivní není.

Přibližně středně efektivní jsou techniky testování. Testovat můžete sami sebe a to tak, že si budete za každou částí pokládat otázky, na které budete odpovídat. Dotazovat a testovat můžete sami sebe i během učení. Pomáhá to vašemu přemýšlení o látce, zda tématu dobře rozumíte a chápete jej. Také formulujete látku svými slovy a nememorujete jen nazpaměť. Zkoušet můžete i dobrovolné duše na přezkoušení, kdy si navzájem pomáháte a případně řešíte špatné pochopení látky.

Při učení jsou užitečné také mnemotechnické pomůcky. Tím může být cokoliv, co vám pomůže si zapamatovat nějaký pojem, větu, obrázek nebo třeba druhy v kategorii (např. květin). Fungují na principu asociací. Na zapamatování věty nebo kategorií se nejčastěji vytváří říkanky na začáteční písmena pojmů. Mezi známé pomůcky patří např. říkanka pro vyjmenovaná slova: BeFeLeMe, Pes Se Veze. Nebo vás určitě napadne asociace k vitamínům v rozpustných v tucích: A, D, E, K. Kreativitě se při vytváření mnemotechnickým pomůckám meze nekladou. Takovým druhem mnemotechnické pomůcky jsou již zmíněné myšlenkové mapy. Od seznamů se liší tím, že jsou strukturované a pojmy se v nich různě prolínají a mají mezi sebou vztahy. Pod hlavní téma zaznamenáte různé podúrovně a k nim další pojmy, které se mohou dále větvit. Pokud máte pocit, že nevíte jak na ně, tak na internetu najdete spoustu předloh a rad k tomu, jak je vytvářet.

Konečně se dostáváme k mistrovsky efektivní technice, kterou je známá tzv. PQRST metoda. Tato metoda je ucelený a strukturovaný systém činností. Po zkratkou zahrnuje přehled (Preview), otázky (Question), čtení (Read), opakování (Self-recitation) a testování (Test). Znamená to, že na začátku by měl být získán přehled o daném tématu, co je v něm za podkapitoly a jaká je osnova. Dále by mělo proběhnout pokládání si otázek, na které chceme najít odpovědi. Poté by měla proběhnout fáze čtení důležitých pojmů a hledání odpovědí na položené otázky. Pak následuje fáze opakování, kdy jde o shrnutí látky vlastními slovy a v posledním kroku následuje test, díky kterému je možné ověřit si získané znalosti.

Podobnou takovou technikou je tzv. Feynmanova technika. Tato metoda spočívá ve 4 krocích. Prvním krokem je, že si na prázdný papír napíšete libovolné téma, kterému chcete porozumět i to co o daném tématu víte. Další získané znalosti dopisujte na papír. Ve druhém kroku se pokuste vysvětlit látku vlastními slovy. Ve třetím krok si zopakujte, co už víte a své znalosti si ověřujte. V posledním kroku si pochopení a výklad probrané látky různě zjednodušujte, dokud si nebudete jisti, že byste ji vysvětlili úplnému laikovi, který o daném tématu nikdy neslyšel.

A jak je to se zvýrazňováním?

Schválně jsem vynechala intenzitu efektivity zvýrazňování. Především protože je mnohokrát diskutované a řadí se spíše mezi ty méně účinné techniky. Jenže zvýrazňování může být také velmi nápomocné, a to nejen lidem s vizuální pamětí. Důležité je nepodtrhávat tou samou barvou všechen text, protože když už máte mít v textu barvy, tak alespoň trochu smysluplně. Pořiďte si zvýrazňovačů více druhů, výrazné nebo pastelové a barvy si rozlište podle toho, co která bude představovat. Růžová třeba pro názvy hlavních témat, oranžová pro podnadpisy, modrá pro pojmy, zelená pro to ostatní a hned je vaše zvýrazňování o něco efektivnější. Není to sice žádný zázrak, ale může vám to pomoci při zpětném vybavování si látky pod konkrétní barvou.

Pár rad na závěr aneb co je ještě užitečné vědět?

Cesta k efektivnímu učení není jednoduchá, každému vyhovuje něco jiného a nějakou chvíli trvá, než člověk zjistí, jaké techniky učení mu vyhovují. Nic však nezkazí, když budete techniky kombinovat. Abyste vylepšili vaši cestu k efektivnímu učení k dokonalosti z fyziologického hlediska, nezanedbávejte váš spánek, pijte dostatečně tekutin (kávy přiměřeně) a jezte potraviny podporující mozkovou činnost, kterými bohužel nejsou jídla z mekáče, ale např. oříšky, ryby, ovoce a listová zelenina. Střídejte místa k učení a prokládejte vaše učení i pohybem (cvičením nebo procházkami), dopřejte si ticho a klid nebo poslouchejte hudbu bez textu a ne příliš nahlas. Prokrastinaci se vyhýbejte například psaním si krátkých seznamů či poznámek toho, co vám přijde na mysl, tak abyste nemuseli hned odcházet od učení nebo sklouznout od napsání jedné zprávy na messengeru ke scrollování Instagramu.

 

Věřím, že vám článek pomohl se zorientovat ve hledání cesty k vašemu efektivnímu učení na míru a nezbývá mi než popřát vám hodně štěstí ve zkouškovém, u státnic nebo u maturit. Do komentářů se s námi můžete podělit o vaše tipy ohledně efektivního učení a inspirovat tak zase ostatní čtenáře.

Reader Rating2 Votes
99