TOP 5 MEDITAČNÍCH APLIKACÍ

Já jakožto člověk, který v životě nemeditoval, jsem se rozhodla napsat článek o pěti nejlepších meditačních aplikacích.

Když k tomu uvážím fakt, že pod většinou reklamních příspěvků na Instagramu každá správná influencerka hrdě píše „nikdy bych nedoporučila nic, co bych sama nevyzkoušela“, nemůžu tuto skutečnost jen tak přehlédnout a dál bez zahanbení pokračovat ve psaní tohoto článku aniž bych všechny aplikace sama neotestovala.

Takže v rámci zachování vlastní důstojnosti a psychické pohody v týhle koronavirový době, jsem si po dobu 5 dnů sama vyzkoušela následujících 5 meditačních aplikací a dnes Vám o nich podám report.

1) Calm

 • Cena:
 • omezená verze free/ placená prémium verze 1290,-/ rok
 • V aplikaci Calm si můžete vybrat k poslechu relaxační hudbu, příběhy před spánkem i klasické vedené meditace, které jsou dokonce tematicky rozdělené podle jejich zaměření. Vy si tak můžete vybrat oblast, na kterou se při meditaci chcete zaměřit (např. zmírnění stresu, úzkosti či zlepšení spánku) a podle toho si zvolit okruh, ve kterém budete hledat sérii meditací, která je vhodná právě pro vás. Bohužel ve free verzi jsou dostupné jen některé série vedených meditací a ještě k tomu vždy jen jejich první část.

 

2) Mindfulness

 • Cena: omezená verze free/ placená prémium verze 1390,-/ rok
 • Mindfulness funguje na podobném principu jako Calm (akorát je dražší). Témata jsou rozděleny do jednotlivých sekcí a vy si můžete vybrat buď přímo konrétní meditaci a nebo meditační kurz, který sestává z více vedených lekcí. V placené verzi je široký výběr, v té omezené se budete muset spokojit s menší nabídkou, nicméně pokud s meditacemi začínáte, určitě můžete využít 5 denní úvodní kurz a poté navázat na personalizované meditace, u kterých si lze navolit jejich délku, hudbu v pozadí či “vedení” meditace.

3) Smiling Mind

 • Cena: free
 • Aplikace Smiling mind je doporučována začátečníkům a krom toho je dokonce v plné verzi zdarma. To jsou dva plusové body do začátku. Při instalaci a pak i během samotného používání aplikace mě překvapily otázky týkající se mé nálady, pocitů, vztahů, spánku a psychického prožívání v poslední době. Problém je, že jsem se ještě nerozhodla, zdali mě ten upřímný zájem víc iritoval nebo hřál u srdce a nebudu lhát- po několikátém vyplnění dotazníku bylo „skip“ více než jasnou odpovědí na vše výše zmíněné. Celkově se mi v aplikaci špatně orientovalo a uspořádání mi přišlo dost chaotické. Smiling mind se mi zdá vhodná hlavně pro rodiče s dětmi, krom samotných meditací obsahuje i teoretické „úvodníky“, ve kterých se dozvíme co je to například Mindfulness a proč ho nutně potřebujeme, což pro někoho, kdo hledá „klasickou meditační aplikaci“ může být zbytečná omáčka „navíc“. Osobně mi Smiling mind moc nevyhovovala a popsala bych ji jako dost specifickou aplikaci, která si to prostě jede „po svým“.

4) Present

 • Cena: omezená verze free/ placená prémium verze 1517,-/rok
 • Dobře, za a) slušná pálka, za b) ping pong si s ní nezahrajete, za c) když ji nebudete chtít platit, tak Vám aplikace nabídne 2 základní „balíčky“ meditací po 10 lekcích a 2 příběhy před spaním jako bonus (a to se vyplatí Horste). Jednotlivé meditace z „basic“ balíčku 1 a 2 si můžete odemykat tím, že jednu po druhé postupně absolvujete. Další série meditací jsou už jako v předchozích aplikacích zaměřené například na zvládání stresu, zvýšení sebevědomí apod., nicméně jsou dostupné až po zaplacení plné verze. Co se mi líbilo bylo prostředí aplikace, které bylo možná trošku dětské, ale rozhodně přehlednější než prostředí Smiling mind. Vzhledem k tomu, že ani uklidňující hlas milé paní z meditace nebyl ohromující více než v ostatních aplikacích, musím s hlubokou lítostí konstatovat, že v blízké budoucnosti neplánuji do této aplikace investovat.

 

5) Headspace

 •  
 • Cena: omezená verze free/ placená prémium verze 2250,-/rok
 • Ok, tímto se omlouvám vývojářům „Present“ za nařčení ohledně vysoké ceny, páč pokud oni mají pálku na ping pong, tady přišli přímo s raketou na tenis. Každopádně to berte pouze jako skromný názor obyčejné studentky s průměrným platem z brigády a dotacemi mých drahých rodičů. Co se týče aplikace, tak je dost podobná jako Calm a Mindfulness. Hlavním rozdílem, který jsem zaznamenala, bylo to, že si u každé meditace můžete nastavit délku a u některých i přizpůsobit hlas, který na Vás bude promlouvat. Dále aplikace obsahuje i aktivity a cvičení, například na odbourání stresu. Přijde mi to jako fajn nápad (pohyb je jednou z nejlepších metod na zvládání stresu a samotné meditování nikoho nespasí), ale přece jen když si stahuji aplikaci na meditování, asi úplně neočekávám, že bude obsahovat i předcvičovací videa.

 

 

Teď bych to měla všechno nějak fenomenálně, přehledně a výstižně shrnout, což se obávám nebude úplně možný, páč shrnující má být vlastně celý tenhle článek. No co už.

Mně osobně nejvíc vyhovovala aplikace Calm, která je hezky uspořádaná a cenově se nepohybuje nikde ve vesmíru. Hned po ní se mi nejvíc líbila Present s hezkým designem a systematickým prostředím. Mindfulness mi přišla nesympatická a špatně se mi ovládala. Vítězem dezorganizace se stává Smiling mind s „edukační omáčkou“ a hned po ní následuje aplikace Headspace, která má zase „cvičební omáčku“- aspoň si můžete vybrat, jestli chcete být víc vzdělaní, nebo mít formu.

 

Co se týče mého meditačního 5 denního maratonu, tak se mám ještě hodně co učit. Meditace se nejspíš nestanou základním stavebním kamenem mých dnů, nicméně věřím, že dokážou doplnit a zpestřit aktivity, které mě udržují v psychické pohodě, plnou energie a pozitivní nálady.

 

PS: A vtipu, který Vám touto cestou mohu předávat.

Reader Rating1 Vote
98

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535