FELINOTERAPIE aneb když kočka léčí

Je známo, že naši čtyřnozí přátelé mají léčebné účinky. Trávení času s kočkou a hlazení jejího kožíšku má prokazatelně uklidňující účinky. Obecně se terapie zvířaty nazývá animoterapie nebo zooterapie.

Co je vlastně felinoterapie?

V České republice je známá především hipoterapie či canisterapie, tedy léčba, kde jsou hlavními terapeuty koně a psi. U felinoterapie je hlavním aktérem kočka. Princip takové kočičí terapie je založen na přímém kontaktu člověka a zvířete – tedy na pozitivní interakci člověka a kočky. Tato interakce příznivě působí na léčbu nejen somatických poruch, ale také těch psychických. V podstatě se využívá vrozená energie a empatie zvířete.

Rozlišujeme dvě možnosti využití felinoterapie:

  • AAT (Animal Assisted Therapy) – kočka je součástí terapie a výsledky se dají změřit. Přínosem je například prohřátí končetin, zlepšení motoriky či zmírnění stresu.
  • AAA (Animal Assisted Activities) – kočka navozuje příjemné prostředí, usnadňuje komunikaci. Celkově dochází ke zkvalitnění života a ke zmírnění pocitu osamocení.

Možná si kladete otázku, jaké kočky se na terapii hodí. Dokáže léčit i „obyčejný“ mourek z ulice, nebo musí být nějak speciálně vyšlechtěné či trénované? Odpověď je jednoduchá – nemusí. Na plemeni kočky nezáleží, ale je důležité, aby bylo zvíře správně socializované. Nesmí být plaché a už vůbec ne agresivní.

Pokud byste se chtěli felinoterapii věnovat, je dobré se zvířetem „praktikovat“ určité činnosti už od kotěte, například cestování, časté kontakty s různými lidmi, chození na vodítku apod. Až dosáhne Vaše kočka jednoho roku života, bude očkovaná a čipovaná, může být přihlášená na felinoterapeutické zkoušky – zde se ověří, jak se zvíře chová v různých prostředích a situacích.

Jak probíhá samotná terapie?

Felinoterapie má různé podoby. Jinak probíhá u seniorů, jinak u dětí, a jinak například u ležících pacientů. Například u seniorů je princip terapie prostý. Terapeut se zvířátkem pravidelně dochází do klientova domova či zařízení. Senioři se v kočičí přítomnosti rozpovídají a při hlazení kožíšku se navíc aktivuje jemná motorika prstů a ruky. Kontakt s kočkou přispívá také ke zmírnění stresu, ke zlepšením hodnot krevního tlaku a srdeční frekvence.

„Největší přínos felinoterapie vidím u dlouhodobě hospitalizovaných dětí, například na onkologii nebo neurologii. Tyto děti už nic moc nebaví, všechno na oddělení znají, jsou často negativistické a kočičí kamarád je pro ně něco naprosto jiného. Navíc mu mohou svěřovat svá přání nebo se s ním jenom mazlit,” říká PaedDr. Jana Stěničková, felinoterapeutka a ředitelka speciální mateřské školy při Dětské nemocnici FN Brno.

Výhody a nevýhody felinoterapie

Mezi největší výhody využití kočičí terapie patří nenáročnost tohoto zvířete – jak časová, tak finanční. Dalším plusem je velikost kočky. Pro mnoho klientů je zkrátka příjemnější mít u sebe menšího tvora, kterého si mohou vzít i na klín. V neposlední řadě je výhodou také povaha koček, která je oproti jiným zvířatům klidnější a rozvážnější.

Nevýhodu pak spatřujeme například v nechtěné změně v chování, kdy je kočka v cizím prostředí, či v její pevné vazbě na dům/byt, ve kterém žije.

Felinoterapie v zahraničí

V zahraničí existuje mnoho organizací, které se zabývají různými formami zooterapie. Mezi nejznámější patří např. ESAAT, Petpartners či Tiere helfen Menschen.

ESAAT (European society for animal assisted therapy) je společnost, která byla založena ve Vídni v roce 2004. Jejím hlavním cílem je výzkum a podpora terapeutického působení zvířete na člověka a obecně šíření povědomí o zooterapii. ESAAT také usiluje o uznání léčby zvířetem jako samostatný obor zooterapie.

Petpartners je mezinárodní nezisková organizace, která byla založena v roce 1977. Organizace se zabývá převážně podporou terapeutických týmů a dobrovolnictví. Dalším cílem je také zlepšování lidského zdraví za pomoci domácích zvířat.

Říká se, že kočky mají devět životů. Felinoterapie je sama důkazem, že nám kočky sice některý ze svých životů nedarují, ale minimálně nám ten náš výrazně zlepší.

Zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/zdravi-domacich-zvirat/felinoterapie-kocka-jako-zvireci-terapeut-1861.html

https://www.auracanis.cz/index.php/terapie/felinoterapie

Nulíčková, M. (2019). Využití canisterapie a felinoterapie v domovech pro seniory. (Bakalářská práce). Získáno 13.10.2021 z https://is.muni.cz/th/eh3kf/Bakalarska_prace_2019.pdf

Šperlová, Z. (2014). Využití felinoterapie v pobytovém zařízení pro seniory. (Magisterská diplomová práce). Získáno 13.10.2021 z https://theses.cz/id/siglkw/DPSperlova.pdf?zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3DVyu%C5%BEit%C3%AD%20felinoterapie%20v%20pobytov%C3%A9m%20za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20pro%20seniory%26start%3D1

Reader Rating0 Votes
0

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110