Cup of tea and chill. Woman lying on couch, holding legs on coffee table, drinking hot coffee and enjoying morning, being in dreamy and relaxed mood. Girl in oversized shirt takes break at home.

Komu se (ne)lení, tomu se zelení

V dnešní době se může zdát nemožné uvolnit se a jen tak relaxovat.  Pandemie koronaviru s sebou přinesla ohromné množství stresu. Část něho může pramenit z obavy, že toho neděláme tolik, kolik bychom měli. Nebo možná spíše kolik si myslíme, že bychom dělat měli. Mnozí z nás se tak stali posedlými produktivitou a pojem „lenost“ je pro ně sprosté slovo. V tomto článku se dozvíte, že je produktivita mnohdy přeceňována a raději lenost by se měla stát ctností dnešní doby.

 

Po většinu dne je naším cílem zůstat soustředění a zvládnout co možná nejvíce úkolů. To je dobrá věc, pokud například pracujeme. Avšak tento productivity mindset i ve volném čase, kdy se snažíme do dne vtěsnat co možná nejvíce úkolů, mění náš osobní život v kontrolování seznamu úkolů místo něčeho, co bychom si měli užívat. Mezi časem, který pracujeme, a stresem, který pociťujeme, existuje přímá korelace. Čím více hodin strávíme prací bez duševního odpočinku, tím více se stresujeme a jsme náchylnější k věcem, jako jsou nemoci a deprese. Avšak výzkum ukázal, že dát si svolení k tomu být občas líný, může být perfektním lékem na tyto neduhy! A navíc dobře načasovaná lenost je přesně to, co nás později činí mnohem produktivnějšími. Čas na odpočinek nám totiž ušetří energii na později.

Většina lidí je ve skutečnosti špatná v tom být líný. A když řeknu „líný“ nemluvím o trávení času bezduchým rozptylováním se Facebookem nebo čtením novinek. Mluvím o správné nečinnosti-tedy o rozhodnutí nic nedělat.

Když jsme líní nevypadá to, že toho děláme moc. Ale opak je pravdou.

Dřívější studie naznačovaly, že když odpočíváme, náš mozek je v klidu. Nyní však již víme, že náš mozek je během období nečinnosti stále velmi aktivní, chcete-li produktivní, avšak trochu jiným způsobem. Činí nás totiž kreativnějšími.

Vzpomeňte si na svoji poslední tvůrčí myšlenku. Je dost pravděpodobné, že se neobjevila ve chvíli, kdy jste se plně soustředili na jednu věc. Nejspíš jste se v tu chvíli nesoustředili vůbec. Možná jste si užívali zvlášť dlouhou sprchu, procházeli se nebo četli knihu. Pak se jako blesk z čistého nebe objevil brilantní nápad. Existuje důvod, proč si váš mozek vybral tento okamžik, aby spojil vířící myšlenky. Když je během záchvatů nečinnosti naše mysl v klidu, putuje po fascinujících místech. Jedna studie, která pravidelně vzorkovala myšlenky lidí, zjistila, že naše líná mysl putuje na místa zahrnující budoucnost (48 % času), přítomnost (28 % času) a minulost (12 % času). Na přesných procentech nezáleží – místo toho je třeba zdůraznit, že toto putování není zas tak neproduktivní, jak se může zdát. Nečinná mysl ním umožňuje dělat tyto tři zásadní věci:

  1. Odpočívat – Když je naše pozornost v klidu, jsme také v klidu. Díky tomu šetříme energii, což nám umožňuje soustředit se více později, až to budeme opravdu potřebovat. Chcete-li znásobit tyto energetické výhody, pomáhá během odpočinku dělat něco, co máme zautomatizováno jako je např. běh bez hudby nebo třeba skládání prádla.

 

  1. Plánovat – výzkumy ukazují, že na budoucnost myslíme až 14x častěji, pokud je naše pozornost rozptýlena ve srovnání s tím, když jsme soustředění. Když naše pozornost odpočívá, myslíme také na naše dlouhodobé cíle 7x častěji. Jednat podle těchto cílů je samozřejmě další věc, ale strategická lenost nám umožňuje především stanovit záměry a připomenout si naše cíle.

 

  1. Objevovat nápady – naše putující mysl spojuje všechny tři mentální destinace – minulost, přítomnost a budoucnost. To nám umožňuje získat podstatně více kreativních poznatků, než když jsme v soustředěném stavu. Například si můžeme vybavit myšlenku, kterou jsme si přečetli před několika týdny a spojit ji s tím, jak vyřešit aktuální pracovní situaci. Naše nejintuitivnější a nejzajímavější nápady přicházejí, když jsme nesoustředění. Nečinnost nám umožní ustoupit od života a sledovat ho jiným způsobem

Ať už chcete dát pauzu svému mozku, získat bystré nápady nebo plánovat budoucnost je někdy nejlepší způsob, jak věci uskutečnit, nedělat vůbec nic.

Dejte si svolení být líní. Nyní více než kdy jindy potřebujeme nečinnost a klid, který nám přináší.

Přestaňte být tak zaneprázdnění a nechte svůj mozek nic nedělat a počkejte, až vám vaše mysl řekne, co potřebuje. Zatím jděte na procházku, sledujte Netflix, poslouchejte hudbu.

Může to být jedna z nejproduktivnějších věcí, které dnes budete dělat.

 

ZDROJE: Baird, B., Smallwood, J., & Schooler, J. W. (2011). Back to the future: Autobiographical planning and the functionality of mind-wandering. Consciousness and Cognition, 20(4), 1604–1611. doi:10.1016/j.concog.2011.08.007

Bailey, C.(2018). Hyperfocus: How to Be More Productive in a World of Distraction. Canada: Random House

 

Reader Rating0 Votes
0

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535