LUCIDNÍ SNĚNÍ

Lze ovládnout své sny?

Budí Vás někdy v noci děsivé noční můry? Provází Vás ve spánku šílené výplody fantazie? Nebo patříte mezi klidnější snílky a je Vám naopak občas po probuzení líto, že nějaký příjemný sen nemohl pokračovat dál a vy jste nemohli zjistit, jak dopadl?

Nějakou vlastní zkušenost se sny máme asi všichni, já se mohu přihlásit ke všem třem výše zmíněným variantám. Ačkoliv ale všichni někdy sníme, většina z nás nad svými sny nemá kontrolu a neumí je ovládat. V dnešním článku se podíváme na to, zdali je to vůbec možné a jak to případně natrénovat. Jste připraveni převzít moc nad svými sny? Pokud ano, článek o lucidním snění je přímo pro Vás.

CO TO JE?

Lucidní snění je vlastně probuzení se ve snu, ve kterém si snící člověk uvědomuje, že sní. Při uvědomění této skutečnosti má pak možnost svůj sen ovládat. Díky tomu může zažívat různé zážitky a získávat reálnou zkušenost, ačkoliv situaci ze snu v bdělém stavu nikdy nezažil.

ZPÁTKY DO MINULOSTI ANEB KDY TO VLASTNĚ ZAČALO?

Lucidní snění se začalo vědecky zkoumat na konci sedmdesátých let minulého století. Zaměřil se na něj například parapsycholog Keith Hearne, nebo Celie Greenová, která zjistila, že u vědomých snů jsou zážitky zcela odlišné od běžných snů a spojila vědomé snění s REM fází spánku a fenoménem falešného probuzení.

O přijetí lucidního snění ve vědeckých kruzích se však nejvíce zasloužil americký psychofyziolog Stephen LaBerge. Ten v osmdesátých letech přispěl k vývinu technických zařízení zvyšující pravděpodobnost vzniku lucidního snění, a dokonce založil organizaci The Lucidity Institute, která se věnuje výzkumu a vývoji v této oblasti.

Dost už ale historie, dějiny výzkumu lucidního snění jsou jistě velmi zajímavé, nicméně jádro dnešního článku spočívá o pár řádku níž.

JAK SE NAUČIT OVLÁDAT SVÉ SNY?

Všechna čest výjimkám, ale hádám, že tato otázka je jedním z hlavních důvodů, proč čtete tento článek. Kdo by nechtěl jít vstříc svým nejhlubším touhám skrze sny? Ve snu můžete cokoliv, létat, dýchat pod vodou nebo zmizet a bez rušení pozorovat svět. Mimo to máte ve snech možnost nahlédnout do svého podvědomí, které Vám toho o Vás může mnoho prozradit. Pokud k sobě budete upřímní, možná už o sobě zjistíte něco i teď, když se pouze zamyslíte nad povahou Vašich přání, která byste si ve snu rádi splnili.

Než Vám představím jednotlivé techniky, je důležité si uvědomit, že nic není hned a jakákoliv dovednost, včetně dovednosti „vědomého snění“ vyžaduje trénink. Možná se Vám bdělé snění nebude zpočátku dařit, ale následující techniky by Vám měly efektivně pomoci zvýšit pravděpodobnost „probuzení se ve svém snu“..

DENÍK SNŮ

Jedním z prvních krůčků, kterými lze začít je postupně se učit rozpomínat si na své sny a snažit se je zapamatovat. S tím Vám může pomoci takzvaný „snový deník“. Lidé, kteří si své sny pamatují mají údajně větší šanci naučit se lucidně snít. Stačí, když si po probuzení zapíšete vše, co si vybavujete ze svého snu, postupem času si díky zapisování budete své sny nejen lépe pamatovat, ale také je budete moci zpětně procházet a třeba Vám o Vás prozradí něco, co jste doposud netušili. Zpětné procházení deníku Vám umožní také rozpoznat své osobní známky snění. Tyto opakující se prožitky, které ve svých snech pravidelně zaznamenáváte, Vám mohou pomoci poznat, zdali sníte či nikoli.

TESTOVÁNÍ REALITY

„Štípni mě, jestli nespím“… tento způsob testování reality známe asi všichni, bohužel podle samotného Stephena LaBerge není příliš účinný. Pocity (jako je například bolest při štípnutí), které můžeme vnímat při bdělém stavu, se nejeví pro testování reality jako efektivní ukazatele, neboť sny dokáží ovlivnit veškeré vnímání těla a mozek aktivuje naučené vzorce chování z reálného života.

Co je tedy účinnější? Například kontrolování objektů z bdělého života ve snu. Pokud budete přes den kontrolovat třeba čas, nápisy nebo počet svých prstů, je zde pravděpodobnost, že tak učiníte i ve snu. Čas, nápisy nebo číselné údaje bývají ve snech velmi proměnlivé, a tak podle jejich kontroly můžete poznat, zdali sníte či nikoliv.

Testů reality existuje vícero, ale jejich základ pramení v prosté otázce: Je tento jev skutečně možný? Pokud zní Vaše odpověď „ne“, máte štěstí, povedlo se Vám přejít do lucidního snění.

Princip této otázky lze použít například i u dějství ve snech, neboť sny nemají logický sled a je poměrně komplikované uvědomit si co ve snu předcházelo, či jak jsme se ve snu dostali na konkrétní místo.

WILD (Wake Initiated Lucid Dream)

Poslední technikou, kterou Vám zde představím je Wake Initiated Lucid Dream aneb Lucidní snění zahájené z bdělého stavu. Předchozí metody spadaly pod “sněním zahájené lucidní sny”, neboť si daná osoba uprostřed normálního snu své snění náhle uvědomila, naopak lucidní sny z bdělého stavu nastávají ve chvíli, kdy lineárně vstoupíte z bdělého stavu přímo do snění.

Co se týče této metody, při ulehnutí se doporučuje poloha, při které nejste zvyklí běžně usínat. Ležet byste měli ideálně na místě, které je Vám příjemné a pohodlné. Abyste udrželi své vědomí bdělé je třeba soustředit své myšlenky na pravidelné dýchání, přičemž byste měli mít celou dobu zavřené oči. Po chvíli by se Vám měly vybavit hypnotické obrazy a posléze byste měli být připravení vstoupit do svého snu. Krom toho se doporučuje sníst před ulehnutím nějaké jídlo, které zvyšuje aktivitu mozku a tím i napomáhá živějším snům.

PROBUZENÍ A OPĚTOVNÉ USNUTÍ

V souvislosti s touto technikou lze ještě zmínit metodu probuzení a opětovného usnutí. V případě, že se v noci probudíte ze snu, zkuste si jej vybavit, případně zapsat do deníku a poté se do něj se zavřenýma očima znovu ponořit. Představte si, že opět sníte a pokuste se rozpomenout na detaily, které jste si zapamatovali či zapsali. Pokud znáte své známky snění, můžete se je pokusit v rámci snění vypozorovat, je zde také prostor pro výše zmíněné testování reality. Tímto způsobem se můžete ponořit do lucidního snu, dle Stephena LaBerge je tato metoda navození lucidního snu spouštěčem asi v 25 % případů.

 

Pokud nechcete zůstat v bezpečí  běžného „neuvědomovaného“ snění a toužíte zažít lucidní snění, můžete vyzkoušet některé z výše zmíněných technik. S tréninkem Vám mohou pomoci elektronická zařízení a nově vynalezené chytré náramky či budíky, kterých je na trhu celá řada. Vzhledem k tomu, že jejich účinnost není ale nijak vědecky potvrzena, je vhodné se před finanční investicí do těchto zařízení zamyslet nad investicí času do dosavadního tréninku či vedení deníku snů.

 

Tak co? Už víte, které situace si nacvičíte nanečisto a kterým přáním vyjdete v rámci lucidních snů vstříc? Ať už ve Vás tento článek vzbudil zájem či nikoli, doufám, že Vás obohatil a minimálně jste se zamysleli nad tím, o čem byste si chtěli nechat zdát, neboť i „pouhá“ představa  Vám k tomu může napomoci.

 ZDROJE:

LaBerge, S. (1990). Lucid dreaming: Psychophysiological studies of consciousness during REM sleep. Washington, D.C.: APA Press

LaBerge, S. (2004). Lucid dreaming: A Concise Guide to awakening in Your Dreams and in Your Life. Sounds True, 2004.

Berger F.K., Zieve D., Conaway B. (5. říjen 2020). Nightmares. získáno 31.8.2021 z: https://medlineplus.gov/ency/article/003209.htm

 

Skryja J. (n.d.). Proč lucidní snění? Získáno 28.8.2021 z: https://lucidnisen.cz/proc-lucidni-sneni/

 

 

 

Reader Rating0 Votes
0

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110