Boj za lidskou přirozenost

Obvyklá představa „normálnosti“ a „přirozenosti“ je jednou z nejdražších klenotů  společnosti.  Možná bychom mohli představu „normálnosti“ přirovnat k bezchybnosti, jednolitosti, většině. Pokud však někdo vybočí z naší obvyklosti, je vnímán negativně. Přeci to, co se vymyká naší každodennosti, je neznámé a jiné, v nás vyvolává neklid. Kdo nezažil lehký pocit bezradnosti či rozpaků, když viděl kolem projet člověka na vozíku? Nebo člověka, který neviděl či nedosahoval určité mentální úrovně? 

 

Neobyčejné příběhy 

Ačkoliv je 21. století považováno za epochu tolerance, chápavosti a liberalismu, určitá tabu stále přetrvávají. Proto se pedagog Chris Ulmer rozhodl roku 2016 založit organizaci SBSK (Special Books by Special Kids). Prostřednictvím tohoto velkého projektu usiluje o vřelé přijetí lidí všech diagnóz, věku, rasy, náboženství, společenského statutu, sexuální orientace a genderu (nebo genderové identifikace) do společnosti. 

Sdílí příběhy lidí s různými deficity (trpícími např. řečovou apraxií, poškozením mozku, agenezí corpus callosum atd.), ale především svůj postoj k nim jako k důstojným a plnohodnotným bytostem. Platforma šíří videa rozhovorů s lidmi, kteří se určitým způsobem odlišují, a v nichž Ulmer poukazuje na to, že každý příběh je jedinečný a má svou hodnotu.  

Webové stránky Chrise Ulmera se řídí následujícími body: WE SHARE, WE SERVE, WE CONNECT. Jinými slovy, zveřejňuje rozhovory s jedinečnými lidmi a jejich rodinami z celého světa, šíří jejich myšlenky a životní zkušenosti. Poskytuje edukační základ pro každého – od komunity lidí s určitým znevýhodněním, přes rodiče, učitele až po lidi, kteří zatím nezažili zkušenost s lidmi s postižením. Zároveň spojuje jednotlivce i celé komunity napříč světem a tvoří propojenou podporující síť. 

 

Vše začalo ve škole

Úplný název organizace Special Books by Special Kids odkazuje na samý počátek třídního projektu Chrise Ulmera. Jako učitel pomáhal dětem s autismem, řečovou apraxií nebo poraněním mozku. Choval k nim respekt a přijímal je takové, jaké jsou. Společně udělali mnohé studijní pokroky a zlepšení v sociální oblasti života dětí. Ulmerův původní záměr byl s žáky a jejich rodinami napsat knihy, které by popisovaly jejich pohled na život. Knihy se však nepodařilo kvůli nízkému zájmu vydat, a tak se vrhnul do tvoření krátkých videí, jimiž prezentoval společný projekt.

Po pár letech navštívil učitel jednoho ze svých bývalých studentů a natočil s ním sérií videí, v nichž vypráví, jak vidí život ze své perspektivy. V prosinci roku 2015 si učitele všimly ABC News a odvysílaly ranní rituál v jeho třídě. Video se odvysílalo po celém světě a stalo se z něho nejsledovanější video roku 2015. 

Po tomto úspěchu získal projekt publicitu a mnoho zájemců o sdílení vlastního příběhu. Roku 2016 byl přes týden Ulmer učitelem a o víkendech točil rozhovory. 

Ve chvíli, kdy jeho facebookovou stránku sledovaly statisíce lidí, se odhodlal opustit třídu a s vírou vloženou do své myšlenky investoval svůj čas práci na stránkách. Od roku 2016 začíná poté cestovat po USA a tvoří videa sdílející jejich příběhy.

 

Chrisova cesta nekončí

Bývalý pedagog do dnes udržuje dobré vztahy se svými studenty. Platformu, kterou vytvořil, již shlédly 2 miliardy lidí ze 130 zemí. Díky ní mohou lidé s různými druhy postižení najít porozumění a přijetí. Sdružuje také jejich rodiny a blízké okolí, a vzdělává ty, kteří se s lidmi s postižením zatím nesetkali. Chris je stále aktivní. Natáčí rozhovory a sjednocuje komunity ve víře, že pro budoucí generace připravuje vstřícnější svět. 

Odkaz na web SBSK: https://sbsk.org/

 

Reader Rating0 Votes
0

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110