Zkouškové období zimního semestru máme mnozí za sebou, nicméně hned nám začíná semestr letní, který vždy ubíhá tak nějak „rychleji“. Pro mnoho studentů bude zakončen nejen zkouškovým obdobím, ale i státnicemi. S tím jsou spojeny povinnosti v podobě psaní seminárních prací, učení na testy a zkoušky, proložené dokončováním bakalářské či diplomové práce. A na to vše naváže finální učení na státnice. Období rekapitulace dosavadních studentských let a zároveň tíha závěrečného učení mohou být poměrně stresujícími faktory. Je proto důležité se naučit pracovat s časem a umět najít prostor na duševní hygienu a odpočinek.
Každý člověk je však unikátní osobnost a každému vyhovuje něco jiného. Co je pro jednoho studenta vyhovující, je pro druhého prakticky nepoužitelné. S tím bychom každý k přípravě nejen na státnice, ale jakékoliv zkoušky, měli přistupovat.
Základním pravidlem každého time managementu je nastavení termínů, které musíme dodržet. Jedno, zda jde o termín odevzdání seminární práce, nebo práce diplomové. Termín zápočtového testu či státních závěrečných zkoušek. Je důležité tyto termíny znát, ať už si je pamatujeme, zapíšeme do diáře nebo je máme tučným písmem poznačené na své pracovní nástěnce na koleji. A zde opět nastupuje ona různorodost. Někomu stačí na učení dva dny, někdo potřebuje dva týdny. Nedejte se proto rozhodit spolužákem, který už vše umí a vy jste ještě nezačali, protože si věříte a stačí vám méně dnů učení.
S psaním prací je to naprosto stejné. Zde je nutno zvážit cesty do knihovny, hledání zdrojů na internetu a vlastní psaní práce – u té diplomové se může stát, že vám ji vedoucí vrátí k doplnění a úpravě. Proto si necháváme dostatečný časový polštář, abychom se zbytečně neuváděli do stresu. Někdo rád pod stresem pracuje, protože dosahuje „větších výkonů“, nicméně opravdu není dobré nechávat vše na poslední chvíli. Pro plnění složitějších nebo dlouhodobých úkolů je vhodné využít plánovací metodu SMART, která je snadná a velmi efektivní.
Pokud máme časový plán, následuje jeho samotná realizace, tedy učení na zkoušku, test, napsání práce. Je důležité i zde dodržovat zásady duševní hygieny – tedy střídat práci, učení s volnočasovými aktivitami, přáteli, rodinou. A opět zde nastupuje každý student jako jedinečná individuální osobnost. Někdo se raději učí ráno, někdo zaléhá ke skriptům s posledním paprskem zapadajícího slunce. Někdo chce mít volné víkendy a učí se přes týden, někdo naopak obětuje učení celý víkend. Jsou studenti, kteří při učení musí mít absolutní klid, druhým naopak musí hrát hlasitá hudba od rána do večera. Někdo se učí rád sám, druhý vyhledává diskuzi a společné učení. Pro někoho je nepředstavitelné se učit mimo svůj pokoj či kolej, jiný si před státnicemi vyrazí na výlet do přírody či naopak ruchu velkoměsta, kde střídá volnočasové aktivity s učením. Snížíme tím značně míru nežádoucího distresu, který má při dlouhodobém působení negativní vliv na naši mysl i fyzickou kondici. Naopak po kvalitním fyzickém i psychickém odpočinku se při plnění pracovních povinností často dostaví žádoucí eustres, který nám naopak pomáhá při zvládání našich povinností.
Každý z nás zná jistě pojem prokrastinace, tedy chronické odkládání úkolů a povinností. Dva díly seriálu místo jednoho či kapitola oblíbení knihy navíc nejsou špatné, pokud víme, že se daný počet otázek tento den dokážeme naučit. Odpočinek od PC, procházka v přírodě či posezení s přáteli. To vše patří ke kultuře učení stejně jako skripta, slovník a vypracované otázky. Naše tělo i mysl nám pak poděkuje. Správně nastavená duševní hygiena nám pomůže dosahovat větší efektivity při plnění povinností.
Základ je v efektivním plánování vašeho času a vnímat signály vašeho těla. Dopřát si kvalitní fyzický i mentální odpočinek. Výsledky se pak dostaví překvapivě rychle a snadno zvládnete i dříve nepříjemné povinnosti.
Mnoho zdaru v tomto semestru, při zkouškách, státnicích i obhajobě závěrečných prací Vám za celý Introspekt přeje redaktor Pavel