Chat GPT

Vezme nám umělá inteligence práci, nebo jí získáme více? 

Asi jste už všichni postřehli nejnovější fenomén na poli informačních technologií – ChatGPT. Jde o umělou inteligenci, která je schopná odpovídat na dotazy jako člověk. Své informace získává z knížek, různých studií i diskuzí na internetu. Sice Ai není schopné projevovat emoce, ale řídí se určitou etikou. Můžeme mu tedy pokládat různorodé otázky.

Funguje na principu transformačním modelu, jenž se postavil na principu hlubokého učení. Jde o neurální síť zpracovávající sekvence dat. Tento model má několik vrstev pro zpracování, nazývají se vrstvy pozornosti. Díky těmto vrstvám rozpoznává vzorce a vztahy mezi jednotlivými informacemi.

Pro Introspekt jsem se tedy rozhodla tento chat vyzkoušet a zeptat se ho na pár věcí ohledně psychologie. Jak takový ChatGPT Pojďme se tedy podívat, co se dozvíme.

Jak byste porovnalo své schopnosti s lidským mozkem? 

Jsem naprogramováno, abych stimulovalo některé aspekty kognitivního uvažování, a to především ve zpracování jazyka či komunikaci. Nedokážu však napodobit celkovou složitost mozku. Co se týče jazyka, lidé mají takovou kreativitu a flexibilitu ve svém projevu, že jej nedokážu napodobit. Data, která mám k dispozici, jsou oproti člověku velmi limitovaná a nemusí být vždy kvalitní. Vy přijímáte podměty senzoricky a přirozeně ze svého okolí. Schopnosti umělé inteligence se ale stále vyvíjí a posouvají.

Dokážete někdy nahradit lidský kontakt? 

Dokáži být dobrým asistentem, ale lidský kontakt nenahradím. Lidé jsou společenskými tvory, potřebujeme společnost ostatních, abychom mohli vést šťastný a naplněný život. Nemám emociální inteligenci, empatii ani lidský dotek. Není příliš pravděpodobné, že bych dosáhlo na tyto limitace v dohledné době.

Třeba v terapii a léčbě je lidské spojení nezbytné, nejsem schopný tedy nahradit profesionály z tohoto odvětví. Diagnostikovat duševní onemocnění stále může pouze trénovaný odborník, ten může narozdíl od umělé inteligence použít úsudek. Doporučuji více lidskou interakci do budoucna podporovat a přivádět jí do života lidí.

Jak můžeš přispět rozvoji psychologie? 

Můžu dodávat informace o poruchách duševního zdraví, což by mohlo veřejnosti usnadnit hledání relevantní pomoci u konkrétních profesionálů. Také dokážu nabídnout podporu pro jedince s duševními problémy. Třeba bych mohlo navrhnout různé strategie a relaxační techniky. Mimo jiné dokáži pomoci s hledáním zdrojů a případných služeb projejich problémy. V neposlední řadě, mohou mých služeb využívat i profesionálové. Těm nabízím své schopnosti zejména v analýze dat nebo facilitaci komunikace s klienty.

Aktuálně fungují mně podobné umělé inteligence, které zlepšují intervence v duševním zdraví. Analýzou velkéhomnožství dat dokáže umělá inteligence vybrat vhodný postup v terapii a pro pacienty se vyvíjí chatboti, kteří by jim dávali základní informace.

Potřebuje Ai pro svůj vývoj vědce z oblasti psychologie nebo neurovědy? 

Ano, určitě! Vývoj Ai je velmi multidisciplinární pole, kde se scházejí odborníci z různých odvětví. Neurovědci a psychologové přináší velmi cenný vhled a expertízu i do mého vývoje. Pochopení struktur a funkcí lidského mozku pomáhá lépe utvořit modely tak aby lépe napodobovaly lidské kognitivní procesy.

Odborníci na lidské chování a kognici zase mohou pomoci odhalit skutečné problémy, na něž se má Ai zaměřit. Díky týmu s různorodými dovednostmi posouváme hranice schopností umělé inteligence.

Jak se může student/ka psychologie zapojit do projektů zahrnující práci s Ai?

Pokud student nemá žádnou zkušenost s tímto type projektů, je vhodně se nejprve naučit základy. Ten spočívá primárně v pochopení principů i technologií. Programovací jazyky jako Python a R se Vám určitě neztratí. Témata na které se můžete podívat, jsou třeba hluboké učení, strojové učení nebo neurální sítě.

Dalším vhodným krokem může být připojit se k nějakému studentskému klubu nebo skupině se soustředěním na toto téma. Na mnoha univerzitách najdete studijní skupiny na různá témata, proč tedy nezkusit toho využít? Jestli zrovna u Vás taková skupina nefunguje, většinou nebývá problém účastnit se studijní skupiny na jiné škole, či dokonce mimo školu.

Po získání základů a vybudování vztahů, je na čase ohlédnout se po možných příležitostech a projektech. Účastnit serůzných soutěží nebo práce na takzvaném„open source“ projektu na platformě GitHub, Vám dává mnoho zkušeností. Ty pak můžete využít jako vstupenku do této zajímavé oblasti. Nezapomínejte stále hledat možné mentory, ti mohou pomoci, pokud si s něčím nevíte rady. Práce s informačními technologiemi mívá neskutečně rychlý vývoj, považujme tedy za nezbytné se stále vzdělávat a posouvat kupředu.

Tak co zapojíte, se nebo vymyslíte vlastní projekt? Můžete začít třeba dalším rozhovorem na trochu jiné téma. Budeme se těšit na to, do čeho se pustíte.

Budu se těšit na vaše názory na toto téma v komentářích.

________________________________________________________________________________

Jelikož Chat GPT nemá fyzické tělo ani genderovou identitu pro mluvu o sobě si vybralo oslovení „to, ono, oni“. K tomuto článku nám dal samozřejmě svolení.

Zdroj:

OpenAI. (2023, April 11). Conversation with ChatGPT about artificial intelligence and psychology. [Conversationtranscript]. OpenAI ChatGPT.

 

Reader Rating6 Votes
83

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535
Previous
Stonewalling

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110