Gabor Maté & Tamara Strijack Neufeld

Konference v Lucerně z roku 2023

Zaznamenali jste promítání filmu Moudrost traumatu? Je to důvod proč jsem se rozhodla jít na pondělní (16.10)  konferenci. Rozhodla jsem se o tuto zkušenost podělit, protože mi přišla zajímavá. Spoustu věcí co byla řečena si určitě můžete přečíst i v knihách, takže se spíše zaměřím na zážitek samotný. Nejdříve Vám v krátkosti představím přednášející.

Dr. Gabor Maté je maďarsko-kanadský doktor se zkušenostmi s paliativní péčí, který zároveň pracoval i s pacienty závislými na návykových látkách. Má za sebou mnoho zajímavých zkušeností  a svým nadhledem dokáže do problematiku vnést ojedinělou perspektivu. Napsal velkou řadu knih na téma traumatu i závislostí.

Bývá kritizován za připisování příliš váhy rannému dětskému traumatu a opomíjení genetických faktorů. Za kontroverzní se také považuje to, že veřejně diagnostikoval prince Harryho s PTSD, ADHD, úzkostmi a depresemi během jejich natáčeného rozhovoru. Jeho teorie někteří odborníci považují za příliš simplistické a deterministické.

Tamara Strijack Neufeld působí jako lektorka na několika univerzitách a jako spisovatelka v Kanadě. Pokračuje v práci svého otce, který se na konferenci krátce připojil online.

Celá akce se za mě velmi povedla. Promlouvání pana doktora bylo velmi silné. Když třeba práci pana doktora znáte, naživo více zasahuje do černého. Chvílemi citoval i svojí poslední knihu. Zaujala mě hodně ale i přednášející. Zejména mě zaujal její hravý přístup. Spočívající v tom, že dospělí potřebují si hru znova oživit, aby jsme děti vedli ke kreativitě. Rodičovství a výchova se opravdu v tomto případě krásně propojila s moudrostí traumatu. Oba přinášeli do celého tématu poutavý pohled s buddhistickými prvky plný lásky a pochopení. Moderátorka akce celý program doplnila svým humorem a korigování diskutujícího davu po přestávkách.

Neměla jsem úplně možnost být až dokonce, proto, jestli máte vlastní zkušenost rádi si jí přečteme v komentářích.

 

 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535