Multi level Marketing: Jaký má dopad na jednotlivce

Rozhovor s bývalým ,,podnikatelem"

Dnes se pobavíme o tom, jaký má dopad mlm prostředí na psychiku jedince. Network marketing cílí často na studenty, kteří si chtějí ke studiu něco přivydělat. O tomto tématu se pobavíme s Tomášem, který má přímou zkušenost se společností zaměřenou na multi level marketing. V rozhovoru probereme tedy čistě jeho pohled na mlm a jeho dopad na jedince.

Jak jsi se k mlm dostal? 

Chodil jsem na ČZU s jedním studentem. Začal jsem se s ním bavit, aby mi pomohl s angličtinou. Povídal o nějaké dobré příležitosti, ale mlžil pro jakou společnost. Docela jsem to z něj dostával. Chtěl jsem prostě rychle peníze za každou cenu. Zajímalo mě podnikání obecně. Řekl mi jméno specifické firmy a po určité době jsme se domluvili na pohovor.  

Na pohovor jsem dorazil pozdě. Asi jsem nevypadal úplně nejlépe. Na recepci jsem se ohlásil a odtamtud mě nasměrovali do výtahu. Na patře byli téměř všichni finanční poradci. Fasovali tam nové talenty jak na běžícím páse. Vyzvedl mě mladý pán v saku, zajímal se o mě, byl také přátelský. Nejdříve se snaží navodit dobrou atmosféru, poté se začne vyptávat: ,,Máš rád peníze?”  A podobně. Následně začal rozkreslovat různá schémata.

 Bavili jsme se o různých skriptech, které na to poradenství mají. Skript se učí nazpaměť slovo od slova. Lpí na tom, protože je to podle nich to, co vám vydělá velké peníze. Proto to může dělat vlastně kdokoliv. 

Jaká byla tvoje zkušenost? Co si z toho odnášíš? 

Hned po nástupu všechno šlo skvěle, na meetingách se pozná člověk s lidmi podobného myšlení. Všichni chtěli podnikat, být svobodní. Získáváš tam kontakty. Může se tam uchytit opravdu každý. Lákají na časovou svobodu, což ale pravda není. Ve skutečnosti se v mlm pracuje stokrát více než v běžném zaměstnání.Musíte se v tom opravdu snažit. Není zaručený posun. Někteří kolegové tam strávili 3 roky bez prodeje a bez náboru. 

Mé očekávání to vůbec nesplnilo, po půl roce jsem zjistil, že to není ono. Ale pokud dokážeš udělat pro peníze všechno, tak se vždy člověk uchytí. Pokud člověk nemá kontakty rychle vyhoří. 

Odnáším si zkušenosti jak funguje podnikání a ml marketing. Naučil jsem se tam lépe mluvit, prodávat a oblékat se. Člověk musí mít na takovou práci kvalitní okolí. 

Jak jsi se v práci cítil? 

Cítil jsem se skvěle v tom svém kolektivu. Hodně mě tam držel kolektiv. Často jsou motivační semináře, tím se snaží člověka podpořit. Všichni mi tam byli ochotní mi pomoci. Nepotkal jsem za celou dobu někoho, kdo by si na mě neudělal čas. 

Vykonával jsi taky různé pohovory? Jaké to pro tebe bylo? 

Pohovory mě bavili. Snažil jsem se získat nové klienty, nabrat nové zaměstnance a zároveň získat nové kontakty. 

Pohovory děláš primárně se svými kamarády a jedeš podle připraveného textu. Nikdo z mých kontaktů do toho nešel. Udělal jsem 12 pohovorů, poté mi došli kontakty.

Jak tvé “podnikání” tehdy vnímalo tvé okolí? 

Mysleli si, že jsem hloupý. Kvůli konkurenční mlm firmě všichni vnímali finanční poradenství velmi negativně. 

Proč jsi nakonec odešel? 

Zjistil jsem, že to není konkrétně pro mě. Musíš se konzistentně seznamovat s novými lidmi. Mé kontakty mě nebrali vážně. 

Co ti mlm vzal? 

Narušil mi vztahy s kamarády, kterým jsem své služby vnucoval i několikrát za den. To mě mrzelo nejvíce, potom jsem se jim musel omlouvat. 

Necháme na vás, jak tento business model hodnotíte. Vždy se musíme dívat na více stránek věci. Ve Spojených státech se díky tomuto druhu podnikání dostává do dluhů. U nás na ně můžeme narazit i v klasických inzerátech při hledání práce nebo brigády. Zvažte tedy, jestli opravdu můžete peníze vydělat, abyste neskončili bez příjmu a ve stresu, že peníze nemáte.

__________________________________________________________________________________________________________

Poznámka redakce:

Jméno v rozhovoru je ilustrativní. ,,Tomáš” si přál zůstat anonymní.

Reader Rating0 Votes
0

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110