Bazální stimulace

Proč by jí měli ovládat i psychologové?

Bazální stimulace je známý pedagogicko-ošetřovatelský koncept, který se využívá ve zdravotnictví, speciální pedagogice i sociální péči. Zahrnuje různé aspekty toho, jak přistupovat ke klientům. Zabývá se tím, jak o pacienty správně pečovat a stimulovat je. Za touto metodou stojí primárně výsledky, kterých dokáže dosáhnout poměrně rychle. Ke stimulaci se používá řízený dotek, chuťové, sluchové, vizuální i čichové vjemy. Vychází z poznatků vývojové psychologie, speciální pedagogiky, fyzioterapie i ošetřovatelství. Základní druhy stimulace dělí na somatickou, vestibulární a vibrační.

Tuto techniku ale nevyužijí pouze ti, kteří se starají o fyzické tělo. Jelikož naše mysl bývá spojená s naším tělem přes ty, vnímáme podměty. Psychologům pomůže, když pacient se stimuluje, protože díky ní se rychleji rozvíjí. Klienti se kromě vnímání těla naučí i lépe rozvíjet vlastní identita lépe komunikovat či fungovat ve svém okolí.  Stimulací navazujeme osobnější vztah. Bazální stimulace nám pomáhá s budováním důvěry.

Zejména se pro psychology hodí u těžkých případů například se používá u paliativních pacientů, u imobilních nebo u osob se velkými změnami komunikace nebo vnímání, ale i neklidných klientů. Jinými slovy ji nejlépe využijeme u těžkých případů v klinické nebo školní psychologii.

S touto technikou se můžeme setkat v každém věku, klienti mohou být novorozenci i umírající. Samozřejmě všechny kategorie nesou svá vlastní specifika. U lidí v důchodovém věku budeme například spíše pracovat se vzpomínkami a opětovné obnovení stimulů, kdežto u dětí se budeme soustředit na rozvoj nových.

Při stimulacích se nejvíce zaměřujeme na hmat a čich. Dochází k tomu možná z toho důvodu, že nad těmito smysli tolik nepřemýšlíme a nejsou tak často stimulovány. Když tedy sedíme s nevidomým klientem, jemný přístup zde zakotvený nám může pomoci ke kvalitnější péči díky stimulaci jiných smyslů.

Výhoda této metody také spočívá v tom, že jí lze použít pro uklidnění i aktivaci. V takovém případě jednoduše změníme postup. Každý dotek má svůj význam a pravidla. Snažíme se zajistit, co největší důstojnost klientů. Celý proces si vyžaduje svůj čas, který klientovi musíme dopřát. Techniky nelze uspěchat. Pro každého klienta se samotná péči individualizuje na základě informací, které o něm/jí máme.

Z této metody můžete podstoupit 2 denní základní kurz, kde se nejvíce pracuje s haptikou. V případě potřeby existují i navazující kurzy. Sama shledávám úvodní kurz za přínosný a inspirativní.

_________________________________________________________________________________________________________

Poznatky k vytvoření tohoto článku jsem získala v základním kurzu bazální stimulace od INSTITUTU Bazální stimulace podle prof. Dr. FRÖHLICHA, s.r.o.

 

Reader Rating0 Votes
0

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535
Next
Kratom

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110