Slyšeli jste už o tom, že ve Spojených Státech Amerických si můžete zaplatit za profesionální objímání? Ano, v některých státech můžete provádět terapii objímáním. Mimo jiné se tito ,,terapeuti” zabývají senzorickými smyly a komunikací. Kromě klasického objímání využívají techniku lžičkování (objímání v leže zezadu) i jemné masírování.
Pro koho taková služba je? Pro každého komu chybí lidský dotek. To že hmat většina lidí považuje za důležitý zdroj projevu lásky a spojení pravděpodobně všichni víte. Ale pokud Vám tato stránka v každodenním životě chybí, nebylo by úplně od věci navštívit nějakého toho odborníka, který nám ten prožitek poskytne. Nejde tady přece jen o to s někým se pomazlit, ale o to mít někoho, kdo vám projeví něhu. Klientům se údajně snaží vyhovět, jak jen to jde. (Whitehead, 2022)Doteková deprivace po pandemii měla pravděpodobně co dočinění s vývojem tohoto nového profesního pole.
Slovo terapeuti dávám do uvozovek, jelikož celý výcvik trvá většinou pouhé tři dny až měsíc. Tudíž jde o trochu jiný druh terapie než je třeba známá psychoterapie. Prochází speciálním tréninkem se zaměřením na uměleckou i vědeckou část objímání. Denně se snaží vytvořit prostor bezpečí a rovnosti. Jejich doteky jsou čistě platonické. Nedochází tedy k žádné sexuální službě. ,,Terapeut” i klient jsou zcela oblečení. Klienti této skupiny mohou být citlivější na negativní zážitky, proto považuji za nutné, aby tito ,,terapeuti” opravdu věděli, co dělají a mohli svým klientům obstarat adekvátní pomoc.
Univerzita Emory provedla studii, aby určili zda existuje určitá spojitost mezi dotykem a stresem. Dělali jí právě na popud tohoto nového trendu. To zkoumali na krysách. Zjistili, že když byly mláďata vystaveny dotyku, jejich stres byl v dospělosti význam redukován oproti mláďatům bez něj. Dokonce podle této studie mozek mláďat bez tělesného kontaktu produkují mnohem více stresových hormonů, dostávali se poměrně snadno do stavu hyper reaktivity. Nicméně tato studie bývá někdy napadena jako falešně pozitivní. Kritici tohoto výzkumu uvádí, že mohlo dojít k lidské chybě nebo že mohlo jít o náhodu či biologické předpoklady konkrétní skupiny. (Silbiger, 2014)
Další zajímavý výzkum se zaměřil na sociální podporu a její vliv na patogenický efekt stres. Studie se účastnilo 406 zdravých jedinců, ti měli k dispozici sociální podporu i objímání. Snažili se zjistit, jestli vlivem dotyku lze snížit stres vedoucí k šíření infekčních onemocnění. Během 14 sezení byly postupně vystavováni viru způsobující běžnou chřipku. Během tohoto zkoumání se zjistilo, že objímání má podporující vliv o 32% při snižování stresu. (Cohen, Janicki-Deverts, Turner, Doyle, 2015)
Jednou z nejdůležitějších částí této profese bývá samozřejmě nastavování hranic. Ten, kdo se objímání tedy věnuje profesionálně se ve své volném čase musí poměrně hodně zabývat psychohygienou. Ještě před začátkem sezení si připravují smlouvu s detaily celého postupu. Na začátku sezení má probíhat prvotní rozhovor o představách klienta, specifických podmínek a informování ohledně zdravotního stavu. Celý proces má probíhat v prostředí, kde se obě strany budou cítit bezpečně. (Varnerin, 2018)
Možná Vás napadá, kolik si za takovou službu v Americe účtují. V průměru se cena pohybuje kolem 40 až 80 dolarů za hodinu. Když se podíváme na trochu bližší oblast, tak ve Spojeném Britském království nalezneme cenu 75 liber za hodinu. (Whitehead, 2022) Nechám na vás, jak vám to přijde. Myslíte, že jde o skutečnou terapii nebo pseudovědu? Ráda si vyslechnu vaše myšlenky v komentářích.
__________________________________________________________________________________________________________
Cohen, S. , Janicki-Deverts, D.,Turner, R. B., Doyle, W. J. (2015) Does hugging provide stress-buffering social support? A study of susceptibility to upper respiratory infection and illness.PubMed: Psychol. Sci. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4323947/
Silbiger, C. J. (2014) Cuddle Buddy. PennState University Blog. Dostupné z: https://sites.psu.edu/siowfa14/2014/10/21/cuddle-buddy/
Varnerin, S. (2018) Code of Ethics for Professional Cuddling. Snuggle with Sam. Dostupné z: https://www.snugglewithsam.com/code
Whitehead, J. (2022)A ‘professional cuddler’ who charges £75 per hour says their services help people ‘feel good’. Independent. Dostupné z: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/professional-cuddler-touch-mental-health-b2121188.html