Základy Interpersonální terapie

Jak už pravděpodobně poznáte z názvu, tento druh terapie se hlavně soustředí na naše vztahy a to, jaké máme vztahy s naším okolím. Typicky jde o 8 až 16  sezení, které mají danou určitou strukturu, která se mění dle potřeb klienta. Interpersonální terapie někdy zkráceně IPT pracuje se vztahy jako s determinantem dobré duševní i fyzické kondice. 

IPT se využívá v mnoha zemích klinickém prostředí. Jde o poměrně jednoduchou metodu, kterou lze s kliety po řádném proškolení využívat. Nejvíce se používá u pacientů s depresemi, závislostmi, bipolárními poruchami a poruchami příjmu potravy. Nicméně, lze tyto principy aplikovat na jiná onemocnění. Interpersonální terapie se v mnohém opírá o práci s attachmentovou teorií a zpracováním emocí nebo afektů. 

Své začátky má právě jako intervence pro depresivní stavy, kterou v 70.letech minulého století vyvynuli G. Klerman, M. M. Weissman a jejich spolupracovníci. IPT při práci s depresivním pacientem vychází z teze, že příčin deprese je několik a můžeme je pozorovat v bio-psycho-sociálním modelu. 

Jak již bylo řečeno, IPT má svou strukturu, které se během terapie držíme. Základně se dělí na začátek (1. – 3. sezení), střed (4.-8. sezení) a konečnou (9 a další sezení) fázi. Tyto fáze jsou orientační a přizpůsobují se podle délky celé intervence. Ze začátku se mapuje aktuální situace a navazování terapeutického kontaktu. Jedno sezení obvykle trvá 45 minut až hodinu. 

Jednou z často používaných metod je Interpersonální inventář, tradičně se dělá na začátku intervence, nejčastěji během druhého sezení. Technika zabírá alespoň polovinu sezení. Jde o kruhy, znázorňující blízkost zmíněných osob a podpory. Klient je znázorněn uprostřed, čím blíže zapíše konkrétní vztah, tím bližší mu osoba je. Snažíme se zaznamenat každý důležitý aspekt. Blíže se věnujeme konkrétním vztahům uprostřed terapeutického procesu, nyní se pouze mapují určité prvky. Jde o techniku, která se dělá ještě před určením konkrétního zaměření terapie. 

Pokud klient zaznamenává obtíže na konci terapie, nabízí se prvně další Interpersonální terapie, když 2. intervence nefunguje, přechází se na jiné metody. 

Osobně se mi IPT líbí a myslím, že tuto metodu jde dobře integrovat do terapeutické praxe po určitém zácviku. Nicméně, je důležité tento styl terapie vybrat pro někoho, komu to pravděpodobně bude vyhovovat. Tedy nejlépe, pokud klient mnohdy pracuje s tématy, které se točí kolem vztahů. A to buď jejich nedostatkem nebo jejich problematikou. Jaký máte na IPT názor Vy? 

____________________________________________________________________________________________________________

Vědomosti o tomto tématu jsem získala z kurzu Learn IPT na platformě Coursera od University of Toronto, který Vám vřele můžu doporučit pro více informací. Tento kurz můžete studovat i na tamější Temertyho fakultě medicíny v intenzivnější podobě. 

Razvitz, P., Wondimagegn, D., Tasca, G. A., Raju, P., Watson, P., McAnanama, E., Swartz, H. A., Pain, C., Singla, D., Novick, D., Flores, L. E., Weissman, M. M. (2023) Learn IPT Course. Coursera. University of Toronto. 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110