Čtyři písmenka, která jsou někoho neznámá, pro někoho tajemná, pro jiné třeba naprosto pobuřující. BDSM, zkratka znamenající BD jako bondage, discipline, DS jako dominance, submisivita a SM jako sadismus, masochismus. Tak lze vystihnout tuto zkratku obecně, dle slovníků a encyklopedií. Ve skutečnosti se za ní skrývá široká oblast, která by zabrala téma několika článků. Nebudeme se dnes tedy věnovat jednotlivým oblastem, ale obecně mýtům, předsudkům, které se s touto subkulturou spojují. 

Že nemáte ve svém okolí nikoho z BDSM komunity? S nikým takovým jste se nikdy nesetkali? Troufám si tvrdit, že pokud žijete alespoň minimální společenský život, chodíte s přáteli do společnosti, na oslavy apod., tak jste jistě takových lidí potkali a poznali spoustu. Možná jsou to vaši dobří přátelé, spolužáci, kolegové, ale třeba i partneři. Jen se vám to bojí říct, nebo nechtějí, protože reakce okolí bývá často negativní, někdy až dehonestující.

I když je to oblast silně spjatá se sexualitou, lze v ní najít i mnoho rozvojového, duchovního. Je to oblast o velké důvěře, vnímání svého protějšku a respektování druhých.

Lidé z této komunity v drtivé většině nepotřebují pozornost, nějaké výjimky či zvláštnosti. Žijí naprosto běžný život, studují, pracují, baví se s přáteli. Jen potom v oblasti sexuality mají rádi pro někoho méně, pro jiného více netradiční praktiky. A třeba proto se to bojí i přiznat, aby je okolí, přátelé, rodina nesoudila. Velmi často je ovšem většinová společnost odsuzuje jako jedince zvláštní, podivné, nemravné. Prostě negativně, aniž by o problematice něco více věděli.

Takže pokud patříte do skupiny těch, kterým je BDSM subkultura neznámá nebo vás neláká, určitě pak neodsuzujete své přátele, kteří se vám s tím svěří, naopak, berte je stále stejně, protože jsou pořád tací, jaké je znáte. Naopak, to že vám svěří „své temné“ tajemství znamená, že vám důvěřují. A rovněž s těmito lidmi můžete velmi otevřeně probírat svoje intimní trable ve vztahu, sexu. Velmi často jsou v této komunitě lidé, kteří si běžně nevěří, ale zde jsou mezi těmi, kteří na ně hledí naprosto rovnocenně, neřeší jejich třeba odlišné preference v oblasti vztahů a sexu. A tak je berte i vy. 

A z druhého pohledu, pokud jste se třeba v této oblasti shlédli, nebo vás láká, či po nějakém zážitku zjistíte, že to bylo jiné, ale zajímavé. Jen se bojíte s tím svěřit právě z výše uvedených důvodů. Není důvod. Naopak, najít si kamaráda či kamarádku z této komunity, který vám řekne, co je zde vhodné, na co dávat pozor, a že jste naprosto normální a není potřeba se za nic stydět a být odsuzován. To může mnoha lidem, kteří si nechtějí svoji BDSM „pozitivitu“ připustit, pomoci s překonáním prvotní fáze. Následně zjistí, že třeba mají mezi svými přáteli obdobně smýšlející jedince, kteří se také bojí sdílet své pocity a dojmy. A není určitě dobré se trápit či vyčítat si něco, co vlastně je přirozené, jen třeba netradiční. Ale každý žijeme jen jednou a měli bychom žít tak, abychom byli šťastni a spokojeni, at už je klíč k onomu štěstí a spokojenosti jakýkoliv. 

Zdroje:

EK.net, BDSM-info. (2017). Otázky a odpovědi: Co znamená BDSM, D/s, fyzické SM, BD, leathersex. 

Zkušenosti členů komunity.Reader Rating2 Votes
100

Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110