Únor – poslední měsíc na přihlášky VŠ

Velká část maturantů řeší během měsíce února jiné myšlenky, než přípravu na jarní „zkoušky z dospělosti“, jak se maturitě říkává. Konec února, někde ještě i během března, znamená také povinnost podat přihlášky na vysoké školy. Někteří již mají přihlášky podané a mohou na nějaký čas tyto myšlenky vypustit. Ale velká část maturantů nyní řeší otázky „na jakou VŠ“ se přihlásit, jaký obor, jaké město, kolik přihlášek dát? A další podobné otázky, které mohou být o to víc stresující, pokud student úplně přesně neví, co ho bude zajímat. Třeba i díky tomu, že si nevybral na střední škole vhodný obor. Nebo podléhá tlaku rodiny, přátel, partnera.

I když času už není nazbyt, není potřeba házet flintu do žita. Jistě jste se již zamýšleli či s někým vaši volbu studia řešili. Proto si nyní najděte den, půlden, někdo třeba i jen hodinu času na klidné zamyšlení nad finálním výběrem vysoké školy.

Je důležité se oprostit od tohoto stresu, který je často vyvolán naprosto zbytečně. Jde o vaše studium, Vaši budoucnost. Je samozřejmě dobré vyslechnout si rady a názory, ale jinak se řídit svými pocity. Jistě už jste absolvovali nějaké dny otevřených dveří, sledujete sociální sítě, ptáte se starších kamarádů. To vše je správně. A pokud jste ještě nezačali, pořád je čas. 

Nejdůležitější je asi vědět, jaký obor chci studovat. A vůbec to nemusí být obor ze střední školy, naopak. Sám jsem jako „elektro průmkař“ šel na ekonomii a byla to pro mě nejlepší volba, co jsem mohl udělat. Dále si vyberte město, respektive univerzitu, kde se Váš vysněný obor vyučuje. Zkuste zjistit co nejvíce informací. Každá fakulta a katedra má zpravidla přehledné webové stránky, kde se dozvíte nejen jaké obory jsou otevírány, ale i jaké předměty se učí, někdy i kdo je vyučuje. Určitě je dobré dát na informace přátel a známých, kteří tam již studují, ale poptat se i cizích lidí (třeba na skupinách na Facebooku). Jejich názor nebude zkreslený osobní vazbou. 

Pokud již máte obor vybraný, vybrali jste si i univerzitu, ale máte obavu, že se nedostanete a opět se stresujete? Není třeba. Je stále dost času na přípravné kurzy, projít si přijímací zkoušky z předchozích let anebo se opět doptat přátel a známých. Někdo si dá jednu přihlášku na svoji vysněnou univerzitu a jinou nechce. Kdo však nemá nutnost konkrétního místa, dá si více přihlášek na stejné obory na různé univerzity. Zde je dobré vědět, jaký bývá „převis“ přihlášení vs. Přijatí uchazeči. Není vůbec špatné si dát přihlášku i na podobný obor, kde je šance na přijetí větší, případně kde berou bez přijímacích zkoušek.

Prostě udělejte to tak, jak se cítíte Vy sami, ať si nemusíte zpětně nic vyčítat. Času je stále dost a je to volba, která Vás bude směřovat na několik příštích let, možná i po celý život. 


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535