Arteterapie u paliativních pacientů

Umírání často vnímáme jako jedno z nejsložitějších témat, se kterými se během našeho života setkáváme. Pro osobu, která již čeká na poslední nádechy, přichází z počátku mnoho emocí. Jak s vlastními pocity tedy často nakládají? 

Jednou z vhodných technik je právě zmiňovaná arteterapie. K tvoření můžeme použít respektive cokoliv. Ať už se rozhodneme se pustit od klasické malby, kresby nebo preferujeme něco méně tradičního jako třeba modelování. Klientovy většinou pomůže, že je nějakým způsobem stimulován a schopen něco tvořit. 

Jak náš život postupně plyne, mnoho z nás přichází o svoji kreativitu, z toho důvodu může z počátku tvoření určitou výzvou pro pacienty. Proto si myslím, že je dobré, pokud se s tvorbou snažíme pracovat. Pro starší lidi může taková činnost přinést jisté nostalgické pocity.

Vzpomeňte si na své první kresby ve školce nebo na prvním stupni, jak moc se liší od těch současných? Přesně tak, objevujeme zde pravděpodobně to, jak se náš kresebný projev rozvíjí. Vývoj kresby můžeme dobře pozorovat i u různých umělců z minulosti, proč ne tedy u pacientů?  

Možná Vaše původní kresby nebyly po technické stránce ty nejlepší, ale mnohdy bývají těmi nejzajímavějšími právě díky  tomu, že v dětství při kreslení nemáme úplně zábrany. Dospělí tedy musí kolikrát něco v sobě překonat, aby jejich ostych ke sdílení opadl. Zde je dobré zdůrazňovat, že neexistuje špatná tvorba nebo výsledek. Myslím, že by mělo jít v tomto případě o zážitek. 

Tvorbou dokážeme lépe zachytit pocity truchlení, vzteku ale i smíření. Tímto způsobem jsme schopní zmapovat aktuální rozpoložení klienta. V případě potřeby se dávají pomůcky přímo na lůžko či přímo u nich doma. Pacienti se mohou zmítat v takových bolestech, které si neumíme ani představit. Proto je důležité dávat jim prostor své pocity vyjádřit. Někde jsem i zaregistrovala, že by arteterapie mohla snížit intenzitu symptomů u paliativních pacientů. 

Nicméně tato metoda není vhodná pro všechny, jelikož některým klientům není přístupná kvůli jejich zdravotnímu stavu. Mělo by tedy jít o aktivitu přizpůsobující se potřebám klientů a čistě dobrovolná. 

Kvůli nedostatečnému financování se paliativní arteterapie považuje za poměrně neprobádanou oblast, která přináší velký potenciál v oblasti výzkumu. 

Zaujal Vás tento článek? Budeme rádi, když nám povíte v jakém odvětví vidíte potenciál pro rozvoj arteterapie vy? Budeme rádi za Vaše zkušenosti a názory. 

____________________________________________________________________________________________________________

Tato práce je volným zamyšlením nad tématem Arteterapie u paliativních pacientů, proto doporučujeme dohledání dalších zdrojů k této problematice. V případě zájmu, ráda zpracuji článek  v odbornější podobě. 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535