Láska a jídlo

nebo jídlo a láska

Napadlo Vás někdy jak naše stravovací návyky ovlivňují naše vztahy a naopak? Možná ze začátku toto propojení nezní přiliš logicky, nicméně si tuto problematiku zkusíme trochu více přiblížit právě v tomhle článku. 

Samotné slovo kumpán nebo-li v latině cum panis znamená v hrubém překladu sdíleč chleba. Z toho tedy můžeme odvodit, že spojení mezi lidmi vzníká při jídle už nějakou tu dobu. Pokrmy naši předci společně sdílí od nepaměti, stačí si vzpomenout již na dobu prehistorickou, kdy kmeny společně sbírali a následně připravovali i konzumovali potravu. 

Stravování většinou do romantického vztahu přináší konflikt, pokud se u jednoho z partnerů objevuje preference jídla, které druhého partnera naopak spíše odpuzuje. 

Měli bychom být tolerantní k preferencím ostatních i právě v jídle, kde se na toto paradigma někdy zapomíná. Kolikrát jste se setkali se situací, kdy vám úplně nevonělo jídlo někoho vedle vás? Možná se snažíte tolerovat, to, že to tomu zmíněnému chutná, ale zároveň je pro vás ten pach příliš silný. Jak se tedy zachováte? Nebo mohlo dojít i k opačné situaci, zrovna něco jíte a někdo vám začne povídat, jak to vypadná nechutně. Jak tedy budete v této situaci komunikovat? To je jednou z názorných ukázek, jak strava může narušovat nejen naše romantické vztahy. 

Pokud žijeme s jednou osobou ve společné domácnosti, může být tento konflikt ještě více umocněn. Možná se snažíte najít nějaký kompromis, který ale nutně nemusí přicházet. 

Může se samozřejmě také stát, že někdo nemá dobrý vztah k jídlu, ať už to je třeba konkrétní chuť nebo skrz to, jak se po jídle osoba cítí. Jídlo tedy může v některých případech ovlivňovat náš vztah k sobě samotným. V takovém případě řešíme, co tedy můžeme vlastně jíst. Snažíme se stravu přizpůsobovat našim představám, ne vždy se ale toto úsilí zdaří. 

Někdo si zase může vzpomentout na své dětství, kdy byl jedinec nucen sníst něco, co mu úplně nechutná. Nebo třeba díky tomu, že měl nějaké jídlo příliš často si vybuduje averzi k určité potravině. Jiný si zase s láskou vzpomene, když se dané osoby zeptáme na zkušenost se ,,základkou”, vzpomene si třeba na ty své milované buchťičky se šódo. 

Staré přísloví: ,,Láska prochází žaludkem.”, rezonuje celý tématem jídla a lásky. Třeba právě vy rádi vzpomínáte na svojí babičku pomocí jídel, které vám kdysi vařila. Její recepty si třeba dokonce někde možná opatrujete, abyste si jí mohli připomenout. 

Dokonce se v některých případech setkáváme s tím, že ženy (nebo tedy častěji ženy) se snaží svého potencionálního partnera přilákat pomocí vyvařování komplexních pokrmů. Což samozřejmě bývá mnohdy vítáno. Přeci jde o uspokojení jedné z našich primárních potřeb. 

Jak vy vnímáte stravování v kontextu vztahů? Líbilo by se vám pokračování o tom, jak ,,Láska prochází žaludkem funguje v neurovědě? Budeme rádi, když se s námi podělíte o názor.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Notice: Undefined offset: 1 in /home/html/introspekt.cz/public_html/www/wp-content/themes/zeen/inc/core/theme-helpers.php on line 2535